ХТО ТАКИЙ НОТАРІУС?

Хто такий нотаріус?

Нотаріус – одна з найдревніших професій. В перекладі з латині (notarius) означає писар, секретар. Ще в стародавньому Римі існували писарі і діловоди, які перебували на державній чи приватній службі і оформляли договори чи правові акти.

 

Український нотаріат починав своє становлення ще за часів Запорозького козацтва. Писарі виконували роль нотаріуса.

Жовтнева революція 1917 року створила державний нотаріат. І лише після проголошення незалежності України і з введенням в дію з 02 вересня 1993 року Закону України «Про нотаріат» поряд з державним нотаріатом введено інститут приватного нотаріату. Професія нотаріуса набуває популярності.

Нотаріусом в Україні може стати громадянин України, що не має судимості, має вищу юридичну освіту, загальний юридичний стаж не менше шість років, з яких помічником приватного нотаріуса чи консультантом у державній нотаріальній конторі - три роки, успішно склав кваліфікаційний екзамен і одержав свідоцтво на право заняття нотаріальною діяльністю.

Перш, ніж розпочати нотаріальну діяльність, нотаріус складає присягу, а приватний нотаріус ще й страхує свою діяльність на випадок заподіяння шкоди клієнтові своїми діями.

Нотаріус вчиняє нотаріальні дії від імені держави, але підкорюється тільки закону; нотаріус забезпечує неупереджену, кваліфіковану юридичну допомогу, законність, рівну справедливість і публічну достовірність нотаріальних документів. Для нотаріуса інтереси особи й інтереси держави рівноцінні поняття, оскільки свої професійні дії він може виконувати на підставі закону, інакше нестиме відповідальність перед громадянами або державою.

На сьогодні важко уявити життя без нотаріуса.

Бо майже кожен з громадян хоч раз у житті звертався до нотаріуса. Чи то за оформленням спадщини, чи щоб продати, обміняти чи подарувати квартиру, житловий будинок або земельну  ділянку. При отриманні кредиту передавав нерухоме майно в іпотеку чи автомобіль – в заставу. До нотаріуса звертаються , щоб укласти шлюбний договір чи посвідчити заповіт, договір довічного утримання чи спадковий договір, щоб посвідчити довіреність чи засвідчити копію документа.

При створенні юридичної особи необхідно звернутися до нотаріуса, щоб засвідчити справжність підпису уповноважених осіб на протоколі зборів засновників та статуті, а далі - підписів керівників на банківських картках – для розпорядження коштами.

При виїзді за кордон України (а рівно – до АР Крим, зони проведення антитерористичної операції) разом з дитиною обов’язково необхідно звернутися до нотаріуса для засвідчення згоди на це другого з батьків, а якщо дитина їде у супроводі уповноваженої особи або самостійно (якщо їй виповнилося  шістнадцять років), то необхідна згода обох батьків (усиновителів, прийомних батьків, опікунів).

Ті, хто придбавав нерухомість до 2013 року пам’ятають, коли після укладення договору необхідно було йти до бюро техінвентаризації і чекати якийсь час, протягом якого БТІ проводило реєстрацію права власності.

Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» з 2013 року надав нотаріусам повноваження суб’єкта державної реєстрації прав (спеціального суб’єкта), тобто нотаріуси почали здійснювати державну реєстрацію прав у випадку вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном. З 01 січня 2016 року нова редакція Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» наділила нотаріусів повноваженнями державних реєстраторів. а це значить,що нотаріуси можуть здійснювати державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень без вчинення нотаріальної дії по відношенню до цього майна, а не тільки в зв’язку з вчиненням нотаріальної дії.

На сьогодні нотаріус допоможе зареєструвати бізнес, новостворений об’єкт нерухомості, зареєструє право власності не нерухоме майно, яке набуте давно, але з якихось причин власник не звернувся за реєстрацією права власності, накладе або зніме обтяження речового права.

Проте, незважаючи на таку довіру держави і суспільства до професії нотаріуса, зараз доволі часто у засобах масової інформації поширюється негативне ставлення до нотаріусів, застосовується такий термін як »чорні нотаріуси». Хочеться порадити журналістам більш виважено і відповідально відноситись до вивчення і публікації нотаріальної тематики, бо переважна більшість моїх колег – це досить кваліфіковані фахівці, які віддають улюбленій професії значну частину свого життя, постійно вчаться всьому новому, при цьому зберігаючи кращі традиції нотаріату і дорожать честю мундира.

Будучи невід’ємною складовою Міжнародного Союзу Латинського Нотаріату, український нотаріат в своїй діяльності керується принципами:

  1. Поважай своє міністерство.
  2. Утримайся, якщо навіть найменший сумнів робить неясним твої дії.
  3. Віддавай належне правді.
  4. Дій обачно.
  5. Вивчай з пристрастю.
  6. Радься з честю.
  7. Керуйся справедливістю.
  8. Обмежуйся законом.
  9. Працюй з гідністю.
  10. Пам’ятай, що твоя місія спрямована на те, щоб не було суперечок між людьми.

 

То ж звертайтеся до нотаріуса, довіряйте нотаріусу і ви завжди отримаєте високофахову  юридичну допомогу. 

 

Приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу

Лариса Петрівна Філіпова

м. Запоріжжя, пр-т Ювілейний, 14

+38 (061) 283-78-82

+38 (061) 283-78-88

+38 (068) 821-93-63

+38 (093) 103-01-67

Журнал: